7.05.2018

Konkurs Polskiej Pieśni Wojskowej i Patriotycznej

W 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Koczale odbył się Konkurs Polskiej Pieśni Wojskowej i Patriotycznej. Już tradycyjnie, gdyż była to siódma edycja uczciliśmy to święto piosenką. Konkurs jest imprezą otwartą, z podziałem na dwie kategorie: występy solowe i zespoły (duety i większe formacje). Nie ma w nim podziału na kategorie wiekowe. Warunkiem uczestnictwa było przesłanie lub doręczenie wypełnionej karty uczestnictwa i przygotowanie dwóch piosenek zgodnych z tematyką konkursu. Utwory mogły być wykonywane a capella, z akompaniamentem własnym lub z podkładem muzycznym przygotowanym na płycie CD audio.
Podczas konkursu zaśpiewali wykonawcy z czterech powiatów i to nie tylko naszego województwa, których oceniało niezależne Jury, w trzyosobowym składzie. Przewodnicząca Jury, muzyk: Pani Felicja Drwęcka, muzyk i nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Miastku: Pani Justyna Uśpińska, oraz reprezentant Rady Gminy Koczała: Pan Jerzy Walczyński.

Poza konkursem znany utwór:  „Krakowiaczek jeden” z akompaniamentem Pani Katarzyny Bąk zaśpiewały Julia Uśpińska i Weronika Prychożdenko z PMDK w Miastku, a licznie zgromadzona publiczność  wtórowała młodym wokalistkom.

Jury oceniając  dobór repertuaru, interpretację i prezentację uczestnika oraz ogólny wyraz artystyczny w kategorii ZESPOŁY przyznało I miejsce i nagrodę główną w kwocie:  350 zł zespołowi „DIVISI” z PMDK w Miastku za wykonanie utworów: „Kocham wolność” i „Już nie wróci twój chłopiec”.

Nagrodę II, w kwocie 200 zł Jury przyznało zespołowi Kubusie z ZKiW w Koczale za wykonanie piosenek „Ułani” i „Dzień dobry biały ptaku”, zaś III miejsce i po 100 zł nagrody, ex aequo zespołowi „Jeżyki i Misie” oraz Wiktorii i Magdalenie Markowskim.

W kategorii SOLIŚCI Jury przyznało nagrody:

I miejsce Agnieszce Zasuwa z Czarnego za interpretację utworów: „Panie generale” i „Inka”

II miejsce Marcie Wieczorkiewicz reprezentującej Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach za wykonanie utworów: „Ostatni nabój” i „Tango na głos i orkiestrę i jeszcze jeden głos”

III miejsce piosenkami: „”Biały krzyż” oraz „Niepodległa, niepokorna” wyśpiewała Agata Branderburger, reprezentująca Młodzieżowy dom Kultury „Iskra” w Pile.

Jury w tej kategorii przyznało także wyróżnienie w kwocie 100 złotych przyznane przez  Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych Rady Gminy Koczała Pana Artura Radeckiego. Zdobyła je: Natalia Malicz z ZKiW w Koczale. Nagrodę pieniężną ufundował także Sołtys Sołectwa Koczała Pan Jerzy Bajowski, przyznając ją Agacie Branderburger z Piły.  Wyróżnienie rzeczowe otrzymała też młodziutka wokalistka z przedszkola w Koczale: Natalia Samulak.  Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie.  Publiczność gromkimi brawami nagradzała wokalistów za piosenki, które bliskie są sercu wszystkich Polaków, a na koniec wszyscy zaśpiewali znaną piosenkę: „Ułani”.

Mimo podziału na dwie kategorie Jury miało naprawdę bardzo trudny wybór, gdyż konkurs ma coraz szerszy zasięg, a jego poziom artystyczny jest na bardzo wysokim poziomie.

Oprac. GOK w Koczale