11.09.2019

DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE KOCZAŁA 2019 R.

Dnia 7 września 2019 r. odbyły się dożynki gminno-parafialne w Koczale. Mieszkańcy naszej gminy oraz zaproszeni goście dziękowali za tegoroczne zbiory i uroczyście obchodzili święto plonów. Obchody dożynkowe „Noc z Gryczaną Panną” rozpoczęto mszą świętą w kościele parafialnym, podczas której uroczyście poświęcono chleb i wieńce dożynkowe.Po mszy świętej starościna p. Agata Lewicka i starosta tegorocznych dożynek p. Łukasz Dymitrów niosąc poświęcony bochen chleba przeprowadzili korowód dożynkowy z kościoła na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury w Koczale.
Wójt Gminy Koczała Jerzy Bajowski serdecznie powitał wszystkich mieszkańców gminy oraz zaproszonych gości. Podczas swego przemówienia podkreślał jak ważne jest dbanie o dobro naszej planety, dziękował rolnikom za ich ciężką pracę, szczególnie w tym roku dotkniętym suszą. Na zakończenie przemówienia życzył wszystkim, żeby nigdy nikomu nie zabrakło chleba.Część oficjalną dopełniono rytuałem dzielenia chleba dożynkowego wśród zgromadzonych.Dożynki były okazją do wzięcia udziału w konkursach wiedzy o naszej gminie oraz prawidłowej segregacji odpadów, przygotowanych przez Urząd Gminy w Koczale. W konkursach można było wygrać bardzo atrakcyjne nagrody promujące gminę Koczała. Ponadto stoisko gminne obfitowało w dorodne warzywa, owoce i kwiaty.Poczęstunek dla zaproszonych gości i mieszkańców przygotowały sołectwa i załoga kuchni Zespołu Kształcenia i Wychowania w Koczale. Można było skosztować pysznych ciast, chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, zupy grochowej, bigosu i surówek.Dożynkom towarzyszyło również stoisko, gdzie można było posilić się smaczną kiełbasą z grilla ufundowaną przez firmę Goodvalley.Gościliśmy także Nadleśnictwo Miastko, które wystawiło swe stoisko promocyjno-edukacyjne z różnymi grami i nagrodami.Podczas dożynek przeprowadzono konkurs na najlepsze ciasto z owocami „Owocowy rarytas łasucha”. Pierwsze miejsce i nagrodę główną w postaci czeku na kwotę 150 zł przyznano p. Czesławie Wróblewskiej, drugie miejsce i czek na kwotę 100 zł wywalczyło sołectwo Koczała, a czek na kwotę 50 zł za zajęcie trzeciego miejsca otrzymała p. Bożena Bajek.W przerwach pomiędzy konkursami odbywały się występy artystyczne zespołu BLIZA przygrywającego kaszubskie nuty dla wszystkich uczestników dożynek.W konkursie na wieniec dożynkowy I miejsce i czek o wartości 600 zł zdobyło sołectwo Koczała, II miejsce oraz czek o wartości 500 zł przyznano sołectwu Trzyniec, III miejsce i czek na kwotę 400 zł otrzymało sołectwo Starzno. Sołectwa Łękinia i Pietrzykowo zostały wyróżnione przez jury czekami o wartości 150 zł.Do turnieju sołectw i zakładów pracy przystąpiło łącznie osiem drużyn: sołectwo Koczała, sołectwo Pietrzykowo, sołectwo Trzyniec, Zespół Kształcenia i Wychowania w Koczale, POLTAREX Bielsko, Urząd Gminy Koczała, sołectwo Starzno i sołectwo Łękinia. Każda z drużyn miała do wykonania zadanie w czterech konkurencjach: dożynkowa kasa, tratwa, siłacz, powożenie zaprzęgiem.

Zwycięzcą XVIII Turnieju Sołectw i Zakładów Pracy podczas obchodów dożynek gminno-parafialnych 2019 r. zostało sołectwo Łękinia, które uzyskując łączny wynik 23 punktów, zdobyło I miejsce i puchar Wójta Gminy Koczała. II miejsce i puchar Przewodniczącego Rady Gminy wywalczyło sołectwo Pietrzykowo z ilością punktów 22, natomiast III miejsce i puchar Proboszcza Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Koczale otrzymało sołectwo Starzno z wynikiem 21 punktów.Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie pracownicy i przyjaciele Gminnej Biblioteki Publicznej w Koczale zaprezentowali „Dym” Marii Konopnickiej, jedną z ośmiu nowel wybranych w tegorocznej odsłonie akcji.Podczas dożynek nie zabrakło również atrakcji dla dzieci. Przeprowadzono rozmaite konkurencje z nagrodami, jak również przygotowano kolorowe balony, watę cukrową i dmuchany zamek.Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna z zespołem GUNERSI.Mamy nadzieję, że wszyscy którzy przybyli na dożynki w Koczale, pomimo niesprzyjającej pogody, świetnie się bawili.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie tegorocznej imprezy dożynkowej.