7.09.2018

DOŻYNKI GMINNO – PARAFIALNE 2018

Tegoroczne dożynki gminno – parafialne miały miejsce 1 września. Pomimo suszy i skromnych plonów rolnicy oraz pozostali mieszkańcy gminy Koczała uroczyście obchodzili „Noc z Gryczaną Panną”. Impreza rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym, podczas której nastąpiło uroczyste poświęcenie chleba oraz wieńca dożynkowego.

Po mszy para ubrana w strój kaszubski uroczyście przeprowadziła korowód dożynkowy z kościoła na teren Gminnego Ośrodka Kultury. Chleb będący wypiekiem tutejszej piekarni niesiony był przez starostę dożynek p. Piotra Stasiukiewicza i starościnę p. Genowefę Kładną.

Wójt Gminy Koczała serdecznie powitał mieszkańców gminy oraz zaproszonych gości. Podczas swego wystąpienia szczególnie podziękował rolnikom za ich pracę zaznaczając, że był to bardzo trudny rok, ponieważ susza dokonała zniszczeń w uprawach.

Część oficjalną dopełnił rytuał dzielenia chleba  wśród zgromadzonych.

Dożynki stworzyły okazję do zaprezentowania mieszkańcom ustanowionego herbu gminy. W konkursie wiedzy o herbie i gminie Koczała do wygrania były flagi gminy oraz inne gadżety z herbem. Ponadto na gminnym stoisku promocyjnym można było podziwiać dorodne warzywa i częstować się owocami z tegorocznych zbiorów ofiarowanymi przez mieszkańców.

W tym roku po raz pierwszy podczas dożynek ogłoszony został konkurs na najlepsze ciasto z owocami pn. „Owocowy przysmak łasucha”. Ciasta oceniała 4-osobowa komisja. Pierwsze miejsce i nagrodę główną – czek na kwotę 300 zł. – przyznano p. Adeli Gładysz, drugie miejsce i czek na kwotę 200 zł. przypadło p. Małgorzacie Kaliszewskiej, trzecie miejsce i czek na kwotę 100 zł. otrzymała p. Aneta Trot. Wypieków przygotowanych na konkurs mogli spróbować wszyscy mieszkańcy gminy.

Do turnieju sołectw i zakładów pracy przystąpiło 5 drużyn: sołectwo Koczała, sołectwo Pietrzykowo, sołectwo Trzyniec, Goodvalley oraz Zespół Kształcenia i Wychowania w Koczale. Każda drużyna miała do wykonania po cztery zadania: bieg sołtysa z przeszkodami, przyciąganie krowy, mistrz patelni i rzut wiankiem na rogi byka.

Zwycięzcą turnieju okazało się sołectwo Trzyniec, które zdobyło I miejsce i puchar Wójta Gminy. II miejsce oraz puchar Przewodniczącego Rady Gminy wywalczył Zespół Kształcenia i Wychowania w Koczale, natomiast III miejsce i puchar Proboszcza Parafii otrzymało sołectwo Pietrzykowo.

W przerwach pomiędzy konkursami odbywały się występy artystyczne zespołów „Serenada” oraz „Pomorzanki” z Czarnego.

Atrakcji nie zabrakło także dla dzieci. Oprócz rozmaitych konkurencji z nagrodami przygotowanych przez GOK były też dmuchane zamki, kolorowe balony i wata cukrowa.

Gminna Biblioteka Publiczna w Koczale przygotowała stoisko z używanymi książkami i zaprezentowała „zwiastun” Narodowego Czytania – w tym roku powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Podczas dożynek każdy mógł zjeść coś ciepłego i pysznego. Sołectwa przygotowały stoisko z ciastem, pierogami, chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem a także kiełbaski z grilla. Jak co roku Zespół Kształcenia i Wychowania w Koczale serwował wszystkim pyszną grochówkę.

Dożynkom towarzyszyły stoiska promocyjno – edukacyjne  „Goodvalley”, gdzie można było posilić się smacznymi hot-dogami, oraz Nadleśnictwa Miastko i Niedżwiady, które przygotowały gry z  nagrodami.

Ostatnim punktem programu  była zabawa taneczna, którą poprowadził zespół „Absolwent”. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie imprezy.